Jednym z pytań wielokrotnie zadawanych, przez kierowców podczas zakupu samochodu brzmi „W moim samochodzie ma być skrzynia biegów automatyczna czy manualna. Którą wybrać?„. Znamy to prawda? Mamy więc dwie możliwości i dwie grupy kierowców, którzy nazywają je potocznie manaulem i automatem, chwalą często bardzo emocjonalnie swój wybór. W tej publikacji przedstawimy racje obu stron, aby w trakcie wyboru nowego samochodu wątpliwości były mniejsze. Przede wszystkim, wyjaśnimy jedną kwestię już początku naszej kolejnej cyklicznej publikacji. Tu nie ma ani złego ani dobrego wyboru, bo nie o to w tym chodzi. Wybranie skrzyni biegów automatycznej lub manualnej powinno być oparte na korzyściach, które kierowca otrzyma podczas użytkowania samochodu.

Wygoda jest ważna, a osiągi? Skrzynia biegów automatyczna czy manualna jest wydajniejsza?

Skrzynia biegów automatyczna czy manualna
Wybór rodzaju skrzyni biegów

Zdecydowana większość kierowców zaczyna swoją przygodę za kółkiem od skrzyni manualnej. Trudno, żeby przy takim szkoleniu kierowców w naszym kraju było inaczej. Dlatego też pierwszy samochód to zwykle manual. Potem z rozpędu kolejny samochód kupujemy i … Gdzieś w późniejszym czasie, często z ciekawości, wraz z zakupem nowego auta decydujemy się na automat. Tu może być pierwsze zaskoczenie dla kierowcy. Nowe automatyczne skrzynie biegów, to nie tylko wygoda, ale i bezpieczeństwo. Prowadzenie automata to trzymanie obu rąk na kierownicy a mniej wprawiony kierowca szybciej się odnajdzie w takim samochodzie, ale co najważniejsze, jest kierowca może się bardziej skupić na prowadzeniu samochodu. A to jest już bardzo ważne, bo oznacza bezpieczeństwo jazdy, swoje, pasażerów i innych uczestników drogi.

Skrzynia biegów manualna
Skrzynia biegów manualna

Zwolennicy manualnych skrzyni biegów potrafią jednym tchem odeprzeć większość argumentów w trakcie rozmowy, w następujący sposób. Prowadzenie samochodu z automatyczną skrzynią nie pozwala na takie kontrolowanie pracy silnika i tak dynamiczną jazdę na jaką pozwala jazda manualem. Dodają często, że taka jazda jest nudna i pozbawiona emocji bo w trakcie niewiele się dzieje. Taka opinia to często domena kierowców, którzy cenią sobie bardziej sportowe doznania z jazdy samochodem. Często pojawia się także argument, że dobrze dopasowana prędkość obrotowa pozwala na obniżenie poziomu hałasu w kabinie.

Jeżeli samochód jest użytkowany w mieście, na krótkich trasach, gdzie warunki i sytuacja na drodze wymusza zmianę prędkości a tym samym biegów, to warto rozważyć automatyczną skrzynię biegów.

Koszt użytkowania i serwisu skrzyni biegów manualna vs automatyczna

Koszt serwisu skrzyni biegów manualnej musi być niższy, podobnie wygląda kwestia ich naprawy. To wynika z bardzo prostej zasady. Jeżeli producent stosuje dane przekładnie od lat to bo są bardziej znane i większa grupa mechaników potrafi je serwisować. A to oznacza w rezultacie po prostu niższą na cenę za ich serwis, już od około 200-300 zł. Z jakimi awariami trzeba się liczyć? Najczęściej problemy są z:

  • zużytymi łożyskami
  • uszczelnieniami
  • synchronizatorami

Koszt poważnych naprawa może wynieść 2 do 3 tysięcy złotych. To jest dobra informacja bo w przypadku skrzyń automatycznych sytuacja wygląda odmiennie.

Najdelikatniej rzecz ujmując, samochód wyposażony w automatyczną skrzynię biegów będzie nieznacznie droższy w eksploatacji. W zależności od rodzaju skrzyni biegów, a są to z przekładniami:

  • klasycznymi
  • hydrokinetycznymi
  • dwusprzęgłowymi
  • bezstopniowymi
Skrzynia biegów automatyczna
Skrzynia biegów automatyczna

W przypadku naprawy poważniejszego uszkodzenia trzeba się liczyć z ceną kilku tysięcy złotych.

Jak wygląda cena samochodów z automatyczną i manualną skrzynią?

Samochody z manualną skrzynią są tańsze w zakupie. Cena samochodu z automatyczną skrzynią jest zwykle o kilka tysięcy wyższa od wersji ze skrzynią manualną, podobnie wygląda kwestia użytkowania.

Jakiego wybór dokonać?

Podsumowując, skrzynia manualna jest tańsza w eksploatacji, serwisie i naprawie. Dostarcza więcej emocji podczas jazdy i pozwala użytkować auto, można by powiedzieć bardziej po swojemu. W przypadku automatycznej skrzyni otrzymujemy większy komfort z jazdy i większe bezpieczeństwo. Niestety kosztem ceny, która jest wyższa przy zakupie auta i podczas eksploatacji, serwisu i naprawy.

Zapraszamy do kontaktu

biuro@autofines.pl

Mail: biuro@autofines.pl
Telefon: 503-005-202
Telefon Finansowanie: 507 070 202
Telefon Infolinia: +58 345 85 05

www.autofines.pl