Przedsiębiorcy w Polsce potrafią szybko i trafnie zdiagnozować, które rozwiązanie jest dla nich przyjazne i skuteczne. Bez wsparcia biznesu osiągnięcie sukcesu jest trudne, żeby nie powiedzieć, że w wielu przypadkach po prostu niemożliwe. Jest kilka elementów, które niezależnie od wielkości i rodzaju biznesu należy stale kontrolować. Te elementy to przychody, koszty, zmiany zachodzące w otoczeniu rynkowym i konkurencyjność. Formy finansowania biznesu a zwłaszcza finansowanie floty samochodowej, nieustannie ewoluują. Przedsiębiorcy poszukują bezpiecznych, skutecznych i atrakcyjnych rozwiązań. Wyborem, przed którym zdecydowana większość przedsiębiorców staje, jest zakup nowego samochodu lub używanego do firmy. Czy zdecydować się leasing samochodów czy najem długoterminowy FSL (Full Service Leasing)? Kiedy warto rozważyć leasing z gwarancją zwrotu i czy zakup za gotówkę ma jeszcze sens?

Leasing samochodów czy najem, czyli klasyka vs nowość w finansowaniu floty

leasing samochodów czy najem
Ludzie, najważniejsza element firmy

Gdy przedsiębiorca bierze w leasing flotę samochodów, można to porównać do najmu lub dzierżawy, jednak w rezultacie firma nie jest właścicielem samochodów. Dzięki temu pojawiają się korzyści podatkowe, obustronne, ale i warunki które należy spełnić. W kasie przedsiębiorcy zostają środki, który można wykorzystać na inne cele. Korzyści dotyczą głównie podatków i zaliczenia każdej miesięcznie płaconej raty leasingu w części lub całości w koszty uzyskania przychodu i w konsekwencji obniżenia podatku. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule, „Jakie są rodzaje leasingu”. Warunki takiego wypożyczenia, określa się szczegółowo w umowie leasingu lub pożyczki leasingowej.

To co jest najważniejsze w leasingu, koszty uzyskania przychodu

Warto wiedzieć, że każdy rodzaj leasingu: operacyjny i leasing finansowy, są bardziej lub mniej korzystne dla działalności rozliczających VAT oraz działalności nie rozliczających VAT. Najlepszym przykładem pokazania różnic będzie finansowanie samochodów nowych, które są nabywane fakturą VAT 23%. W takiej sytuacji firma będąca „vatowcem” może finansować tę transakcję leasingiem operacyjnym, bo dzięki temu zyska na zaliczeniu rat leasingowych w koszty uzyskania przychodu. Inaczej jest kiedy kupujemy auto używane fakturą VAT marża. Wówczas trzeba już sięgnąć po finansowanie leasingiem finansowym. W tym przypadku tylko część odsetkowa raty może być ujęta w kosztach firmy. Jeśli pojawią się wątpliwości warto zasięgnąć opinii doradcy ds finansowania.

leasing samochodów czy najem
Leasing z gwarancją zwrotu

Po zakończeniu umowy samochód zostaje wykupiony przez leasingobiorcę, który może dysponować nim włącznie z jego odsprzedażą. Dodatkowo warto wiedzieć, że kosztem dla firm przy eksploatacji floty samochodowej są: polisy samochodowe, naprawy aut, serwisy w tym wymiana ogumienia i przeglądy klimatyzacji.

Na koniec istotna kwestia, która pozwala szerokiej rzeszy przedsiębiorców dynamicznie rozwijać biznesy. W leasingu można uzyskać finansowanie bez wpłaty własnej, tak zwanego czynszu inicjalnego. Zwykle jest to kilkanaście procent wartości pojazdu. Dla tej grupy przedsiębiorców szukających minimalnej wpłaty w leasingu atrakcyjne może być inne rozwiązanie zyskujące coraz więcej zwolenników jakim jest FSL (Full Service Leasing), czyli leasing z gwarancją zwrotu.

Leasing z gwarancją zwrotu samochodu

Nowością na rynku leasingu jest Leasing z gwarancją zwrotu dzięki któremu leasingobiorca, czyli przedsiębiorca może zakończyć umowę leasingową przed terminem. Oczywiście rezygnacja jest na określonych warunkach m.in. umowa nie może być w trakcie jakiejkolwiek szkody i leasingobiorca nie ma zaległości w spłacie. O szczegółach można przeczytać w publikacji Leasing z gwarancją zwrotu, nowość w leasingowaniu samochodów.

FSL – Full Service Leasing samochodów tylko dla wygodnych?

Full Service Leasing (FSL) jest często nazywany wynajmem długoterminowym. Co takiego posiada w sobie i jakie daje korzyści firmie z flotą samochodów?

leasing samochodów czy najem
Wygoda czyli jedna faktura w FSL

Zanim to wyjaśnimy zwrócimy uwagę na rosnący trend w odmiennym postrzeganiu wizerunku i tzw atrakcyjności firmy na rynku. Jeszcze kilka lat temu w majątku firmy obowiązkowymi pozycjami były własne samochody. Dziś już nie jest to atrybut. Decydujące dla właścicieli stają się wygoda, oszczędność czasu i niezmiennie pieniądze. Jaka jest więc najczęściej wymieniana korzyść z najmu długoterminowego? Zdecydowana większość praktyków odpowie „Jedna faktura”.

Jest w tym 100% racji, bo i z takim zamiarem dealerzy i firmy leasingowe przygotowują takie rozwiązania. Ma być szybciej, mniej „papierów”, mniej zachodu dla przedsiębiorcy czyli maksymalizacja korzyści.

Jedna faktura w Full Service Leasing, jeden przelew i moc korzyści

Praktycznie cała obsługa samochodu po podpisaniu umowy zostaje przekazana do firmy leasingowej. Dzięki temu pracownicy nie są angażowani przy tzw. obsłudze floty samochodową, a to oznacza oszczędności dla firmy. Po stronie przedsiębiorcy Full Service Leasing jest opłacenie miesięcznej raty, w skład której wchodzi prognozowana utrata wartości auta. Taka rata powinna być niższa niż w leasingu, a to dla firmy oznacza to możliwość przeznaczenia środków na działalność. Podczas korzystania z FSL jest możliwość po 2-5 latach wymiany samochodów na nowe bez konieczności sprzedawania dotychczas używanych. To powoduje zainteresowanie tą opcją przedsiębiorców którzy nie mają czasu lub zwyczajnie nie chcą angażować pracowników w sprzedaż aut poleasingowych.

W przypadku tego rozwiązania jest możliwość nabycia samochodów przez firmę, która ma ograniczone środki na wpłatę własną (czynsz inicjalny). To rozwiązanie może znaleźć dużą grupę zwolenników szukających aut z zerową lub minimalną wpłatą własną. Do tej pory najbardziej atrakcyjnym produktem dla tej grupy klientów był leasing z taką właśnie opcją.

Kredyt dla firm, kto korzysta? Rynek leasingu samochodów rośnie

Zdecydowanie tak, choć w perspektywie kilku lat widać zmiany. Zgodnie z danymi za 2019 rok 36% finansowania w sektorze małych i średnich firm* to właśnie kredyt bankowy. W ciągu ostatnich 5 lat jednak obserwujemy spadek o 14%, przy jednoczesnym wzroście finansowania leasingiem do 63%. To pokazuje, że dla coraz większej ilości firm łatwość dostępu do linii kredytowych nie jest już przeważającym argumentem.

leasing samochodów czy najem
Finansowanie floty samochodów w firmie

Reasumując warto dodać, że wraz ze rozwojem rynku motoryzacyjnego pojawiają się nowe i korzystne rozwiązania, które trzeba rozpatrywać indywidualnie. Zdecydowanie nie polecamy podejmowania decyzji co do formy finansowania kierując się jedynie trendami. Firma poszukująca zewnętrznego finansowania powinna przede wszystkim kierować się analizą zysków i strat, działając w celu optymalizacji zysku. Dlatego właśnie zalecamy kontakt z doświadczonymi specjalistami, tak by wspólnie wypracować najkorzystniejsze z punktu widzenia przedsiębiorcy rozwiązanie.

Zapraszamy do kontaktu

Mail: biuro@autofines.pl
Telefon: 503-005-202
Telefon Finansowanie: 507 070 202
Telefon Infolinia: +58 345 85 05

*http://leasing.org.pl/files/uploaded/ZPL_Prezentacja_Wyniki%20braz%CC%87y%20leasingowej_2019r._2.pdf