Opinie przedsiębiorców i praktyka pokazują dwa niezależne podejścia do finansowania samochodu na firmę. Część firm zwłaszcza tych nowych finansuje samochody ze środków własnych czyli gotówką a tylko część w bardziej nowoczesny sposób. Z czego to wynika? Współpracując z przedsiębiorcami rozmawiając z nimi oraz ich problemy z finansowaniem samochodów na firmę nasuwa się kilka odpowiedzi.

Masz wątpliwości jak finansować samochód na firmę?

Wśród nich jest brak dostatecznej informacji o sposobach na jak finansować samochód na firmę. Inny powód który jest brany pod uwagę to korzyści podatkowe. Jeszcze inny to indywidualne możliwości i sytuacja każdej firmy i wymieńmy tu po pierwsze aktualna zdolność kredytowa pod drugie historia w BIK.

Dlatego też postanowiliśmy pomóc firmom i przygotowaliśmy kompletny przewodnik Jak finansować samochód na firmę. W przypadku pytań zachęcamy do kontaktu. Każdy przypadek firmy jest trochę inny tak jak różne są branże a także otoczenie biznesowe w którym one funkcjonują. Nasi doradcy do spraw finansowania i szukania nowych samochodów przekonują się o tym każdego dnia bo odbierają wiele właśnie takich telefonów. Zostawiając przedsiębiorcom wybór najbardziej odpowiedniego dla nich sposobu na finansowanie auta na firmę zapraszamy do lektury.

Zakup samochodu za gotówkę

zakup samochodu na firmę za gotówkę

Najbardziej oczywisty i najchętniej wykorzystywany przez nowe firmy to zakup samochodu za gotówkę. Korzyść z zapłacenia za samochód gotówką to możliwość negocjowania ceny ze sprzedającym i dzięki temu uzyskanie oszczędności. Część przedsiębiorców jednak finansuje samochód do firmy gotówką z obawy zrobienia sobie zobowiązań zwłaszcza na początku prowadzenia działalności. Jest to zrozumiałe w przypadku mniejszego doświadczenia w prowadzeniu firmy natomiast wymaga rozważenia bo pozbawia ich korzyści podatkowych. Jeśli porównamy tu finansowanie gotówką i leasingiem lub pożyczką leasingową to wybór naprawdę warto rozważyć.

Z uwagi na mnogość rozwiązań zdajemy sobie sprawę, że wybranie odpowiedniego sposobu jak finansować samochód na firmę może być kłopotliwe. Dlatego w przypadku wątpliwości zapraszamy do kontaktu.

Ważne powody by kupować za gotówkę

Bezdyskusyjnie największa korzyść z posiadania gotówki w kasie firmy to możliwość płacenia za usługi i materiały za które sprzedający nie chce lub nie może inaczej się rozliczać. Dzięki temu można uzyskać lepsze warunki płatności wspomnieć tu można choćby dłuższe terminy płatności lub rabaty. Nazwijmy to Kartą przetargową w negocjacjach.

Innym powodem może być na przykład konieczność poprawienia płynności finansowej z uwagi na przedłużające się płatności od kontrahentów. Ważnym argumentem także będzie brak dodatkowych kosztów transakcji z jakim trzeba się liczyć w przypadku na przykład finansowania samochodu do firmy leasingiem.

Ryzyko i koszty

Z kolei bardzo dużym minusem przy zakupie drogich samochodów jest kwestia wyższych kosztów transportu gotówki i jej zabezpieczenia. Innymi słowy kwestia możliwej kradzieży podczas przewozu i przechowywania w firmie. Nie bez powodu banki wśród swoich usług od dawien dawna wymagają awizowania większych wypłat bo wymaga to jej zabezpieczenia podczas transportu.

Finansując samochód gotówką możemy szukać auta w dowolnym miejscu. Zaczynając od wyszukiwarki nowych samochodów, przez komisy kończąc na ogłoszeniach z rynku wtórnego.

Korzyści i co warto wiedzieć w opcji zakupu samochodu za gotówkę

negocjowanie ceny, brak zobowiązań w stosunku do innych firm, możliwość ustalania innych niż cena warunków transakcji (terminy), brak towarzyszących kosztów transakcji, korzyści podatkowe – amortyzacja, gwarancja nabycia w przypadku gorszej sytuacji w BIK i braku zdolności kredytowej, możliwość natychmiastowego zbycia auta. niepełne możliwości skorzystania z korzyści podatkowych, wyższe ryzyko utraty płynności finansowej, niższa zdolność do regulowania własnych zobowiązań firmy, ryzyko kradzieży gotówki podczas transportu, wyższe koszty przechowywania gotówki w kasie firmy, niższe zdolności inwestowania na rynku,

Szybkość transakcji

Zdecydowanie jest po stronie płatności gotówką

Możliwość posiadania samochodu na własność

Tak

Kredyt samochodowy

zakup samochodu na kredyt na firmę

Część przedsiębiorców bierze tą opcję pod uwagę z uwagi na niskie koszty słownie kilkuprocentowe oprocentowanie nominalne (5, 6%) a pod drugie z powodu szybkości załatwienia takiego finansowania. Nie w każdym banku tak jest. To są ważne argumenty choć jak pokazują opinie nie najważniejsze. W szerszym spojrzeniu na rynek moto, udział finansowania kredytem samochodowym maleje na korzyść leasingu i najmu (link). Z uwagi na udział banku w transakcji należy po znalezieniu samochodu zwrócić się do tej instytucji po ofertę kredytową. W rezultacie podpisania umowy bank zabezpieczy tą transakcję w dowodzie rejestracyjnym wpisując się jako współwłaściciel. To z kolei ma wpływ na dysponowanie samochodem przez przedsiębiorcę.

Dużym minusem w tej opcji finansowania jest po pierwsze brak możliwości zbycia samochodu bez poinformowania banku i co jest zrozumiałe konieczność spłaty zobowiązania. Wśród minusów trzeba wymienić także w zależności od kwoty kredytu, konieczność ubezpieczania samochodu w postaci AC (autocasco) oraz jednoczesną cesją na rzecz banku.

Kredytem można finansować samochód kupowany od os. fizycznej, z komisu od dealera a także od tak zwanego handlarza. Taka osoba zawodowo szuka aut na zamówienie.

Korzyści i co warto wiedzieć w opcji kupna samochodu kredytem samochodowym

Tab. 1.

korzyści podatkowe – amortyzacja. brak zaangażowania własnej gotówki czyli wyższa płynność finansowa. niski koszt oprocentowania kredytu. krótki czas decyzji o przyznaniu. możliwość finansowania samochodu z różnych źródeł. możliwość kredytowania bez sprawdzania baz BIK. kredytem można finansować auta do 20 lat + okres kredytowania. niepełne możliwości skorzystania z korzyści podatkowych. obciążenie w postaci raty, niższa zdolność kredytowa obniżona przez kredyt. konieczność wykupienia polisy AC. cesja polisy na bank,.

Szybkość transakcji

Proces decyzyjny trwa średnio 1, 2 dni + skompletowanie wszystkich potrzebnych informacji

Możliwość posiadania samochodu na własność

Tak

Leasing

finansowanie samochodu na firmę w leasingu

Nowoczesny sposób finansowania samochodów przez firmy i jednocześnie najbardziej lubiany przez przedsiębiorców. Na tak dużą popularność składa się łatwość uzyskania finansowania dla każdej firmy od start upów po firmy z długą historią na rynku. Bardzo duże korzyści podatkowe w zależności od rodzaju leasingu (operacyjny lub finansowy) ujęcie całej raty w kosztach uzyskania przychodów, robienia odpisów amortyzacyjnych czy odliczenia VAT. Leasing na nowe auto można uzyskać w ciągu kilku godzin a to za sprawą firm leasingowych z którymi współpracujemy.

Kolejną korzyścią jest brak wpływu leasingu na zdolność kredytową oraz możliwość ustalenia obciążeń miesięcznych. Przedsiębiorca może zdecydować ile będzie wynosiła opłata wstępna, rata miesięczna i wykup samochodu. Podczas ubiegania się o leasing przedsiębiorca jest zwykle obsługiwany kompleksowo, na koniec z podstawieniem auta pod firmę.

Własność auta w leasingu

Pewną niedogodnością dla części leasingobiorców będzie własność auta, w przypadku leasing operacyjnego właścicielem jest firm leasingowa. W przypadku leasingu finansowego właścicielem jest przedsiębiorca. W tym przypadku są mniejsze korzyści podatkowe ale większa możliwość szybszej spłaty. Generalnie warto rozważyć kontakt z doradcą ds finansowania aby wybrać możliwie najlepszy wariant dla siebie.

Bardzo ważnym argumentem za tym sposobem finansowania jest brak konieczności posiadania tak zwanej dobrej historii kredytowej. W przypadku leasingu nie jest to w ogóle brane pod uwagę. W przeciwieństwie do kredytów leasing może dostać firma zarejestrowana kilka godzin wcześniej.

Korzyści i co warto wiedzieć w opcji finansowania samochodu leasingiem

pełne możliwości skorzystania z korzyści podatkowych w zależności od rodzaju leasingu, możliwość decydowania o parametrach leasingu (wysokość raty, wysokość wykupu, wysokość wpłaty własnej). nie wpływa na zdolność kredytową w banku. możliwość skorzystania z usług dodatkowych oferowanych przy leasingu jak: ubezpieczenie GAP, ubezpieczenie ochrony prawnej, NNW. możliwość z rabatów na usługi serwisowe. możliwość przeniesienia zobowiązań na innego przedsiębiorcę. możliwość użytkowania pojazdu praktycznie od razu, l. można finansować auta do 15 lat

Szybkość transakcji

Jedna z najszybszych z przedstawionych w zestawieniu. Od kilku godzin do kilku dni.

Możliwość posiadania samochodu na własność

Tak

Pożyczka leasingowa

finansowanie samochodu pożyczką leasingową na firmę

Jest to sposób finansowania który jest bardzo podobny do kredytu samochodowego i leasingu. Różnica jest taka, że pożyczka leasingowa jest realizowana przez firmę leasingową a nie przez bank. Dzięki temu przedsiębiorca ma korzyści które może zaproponować tylko firma leasingowa. Po pierwsze korzysta z uproszczonej procedury w większości przypadków czyli nie przedstawia żadnych dokumentów z US czy z ZUS.

Pożyczka leasingowa to bardzo dobry wybór dla firm które nie wykazują dochodu bo są w trakcie inwestowania wypracowanych zysków. Wymagane dokumenty oprócz wykazujących rejestrację firmy składają się głównie z oświadczeń o wysokości dochodów innymi słowy najprostsza z możliwych opcji.

Korzyści podatkowe które warto znać to po pierwsze możliwość ujęcia w koszty część odsetkową raty a po drugie amortyzacja samochodu. Dla części firm ważne będzie, że użytkowany pojazd będzie własnością firmy

Korzyści i co warto wiedzieć w opcji finansowania samochodu pożyczką leasingową

korzyści to amortyzacja. brak zaangażowania własnej gotówki czyli wyższa płynność finansowa. krótki czas decyzji o przyznaniu. możliwość finansowania samochodu z różnych źródeł. możliwość kredytowania bez sprawdzania baz BIK. możliwość finansowania auta do 16 lat (w zależności od firmy leasingowej). możliwość skorzystania z korzyści podatkowych. obciążenie w postaci raty, konieczność wykupienia polisy AC. cesja polisy na bank

Szybkość transakcji

Proces decyzyjny trwa średnio 1, 2 dni + skompletowanie wszystkich potrzebnych informacji

Możliwość posiadania samochodu na własność

Tak

Leasing zwrotny

finansowanie samochodu na firmę leasingiem zwrotnym

Są takie sytuacje w biznesie kiedy pojawia się możliwość zrobienia dobrej transakcji czy inwestycji za gotówkę. Dlatego posiadanie gotówki w kasie firmy jest tak istotne. Leasing zwrotny to transakcja w której firma leasingowa odkupuje od przedsiębiorcy samochód wypłacając w zamian środki finansowe na konto firmy. Ważne! Samochód jest w dalszym ciągu wykorzystywany przez przedsiębiorcę, który w comiesięcznych ratach spłaca leasing zwrotny.

Korzyści i co warto wiedzieć w opcji finansowania samochodu leasingiem zwrotnym

odmrożenie środków trwałych w firmie. uzyskanie dodatkowego przychodu. możliwość odliczenie rata leasingowych od przychodu. zaliczenie kosztów eksploatacyjnych w koszty firmy. możliwość zrobienia odpisów amortyzacyjnych i tym samym zmniejszenie podatku. przy leasingu operacyjnym zaliczenie w koszty czynszu inicjalnego. z doświadczenia wiemy, że bywa to jedyny sposób aby nabyć samochód na firmę z kłopotami finansowymi.

Szybkość transakcji

Zależy od firmy, jednak w przypadku samochodów może to być ok. kilkanaście dni

Możliwość posiadania samochodu na własność

Tak

Kredyt gotówkowy firmowy, limit w koncie firmowym

zakup samochodu na firmę kredytem firmowym

Obecnie na rynku funkcjonuje kilka produktów o podobnych korzyściach dla przedsiębiorcy dzięki którym może on finansować samochód. Kredyt firmowy, pożyczka dla firm czy limit w koncie. Trzeba zaznaczyć, że produkty te różnią się od siebie, jednak w każdym przypadku mogą być pomocne przedsiębiorcy przy nabywaniu auta na firmę.

W przypadku kredytu firmowego już tylko część banków wymaga min. 6 miesięcznego prowadzenia działalności gospodarczej. To wynika z sytuacji na rynku. Coraz więcej banków chętniej patrzy w kierunku nowych firm i finansuje start-up y.

Kolejną ważną korzyścią jest to, że kredyt firmowy nie musi być drogi bo obecna stopa lombardowa jest na bardzo niskim poziomie 2.5%. To jest ważny czynnik przy ustalaniu oprocentowania kredytu przez bank. Finalnie oprocentowanie nie może być wyższe niż 4 krotność stopy lombardowej. (!) To oznacza, że kredyt dla firm nie jest obecnie drogi.

Wiele oferowanych kredytów przez banki to limity w koncie firmowy lub pożyczki dla firm. Podkreślmy to raz jeszcze. Pomimo różnic w tych produktach, w ich sposobie przydzielania a także spłacaniu (inaczej wygląda obsługa limitu w rachunku firmowym a inaczej kredytu) każdy z nich może pomóc w nabyciu auta.

Warunkiem przyznania jest posiadanie konta oraz czytelna i przekonująca historia na rachunku firmowym.

Korzyści i co warto wiedzieć w opcji finansowania samochodu kredytem gotówkowym firmowym, limitem w koncie.

Niski koszt kredytu. Krótki czas przyznawania. Część odsetkową raty można zaliczyć w koszty uzyskania przychodu w firmie. W wielu przypadkach brak dodatkowych zabezpieczeń. Możliwość przeznaczenia środków na dowolny cel w tym oczywiście realizacja celu: samochód na firmę. Minusem największym o którym trzeba napisać jest konieczność dostarczenia dokumentów potwierdzających przychody. W przypadku firm także trzeba będzie pokazać brak zaległości w instytucjach takich jak ZUS czy US.

Szybkość transakcji

W przypadku wysokiego scoringu i dostarczenia potrzebnych dokumentów czas to kilka dni.

Możliwość posiadania samochodu na własność

Tak

Kredyt gotówkowy

zakup samochodu na firmę kredytem gotówkowym

Jest grupa przedsiębiorców która oprócz wypracowanych przychodów z działalności gospodarczej jest zatrudniona na umowę o pracę lub zlecenia. W takich nielicznych przypadkach trzeba przyznać, uzyskanie kredytu gotówkowego aby sfinansować samochód na firmę może być dużo szybsze niż inne przedstawione sposoby. Nie oznacza to, że taki kredyt będzie tańszy niż na przykład leasing czy pożyczka leasingowa jednak często to nie jest najważniejsze do firm.

Korzyści i co warto wiedzieć w opcji finansowania samochodu leasingiem zwrotnym

niski koszt kredytu. krótki czas przyznawania jeżeli przychody są udokumentowane. część odsetkową raty jest kosztem dla przedsiębiorcy. w wielu przypadkach brak dodatkowych zabezpieczeń. możliwość przeznaczenia środków na dowolny cel w tym oczywiście realizacja celu: samochód na firmę. minusem jest zapis w bik a także wpływ kredytu na zdolność kredytową.

Szybkość transakcji

Podobnie jak w przypadku kredytu firmowego. Decyzja powinna być uzyskana w ciągu kilku dni roboczych.

Możliwość posiadania samochodu na własność

Tak

Wynajem długoterminowy samochodu

finansowanie samochodu na firmę w formie najmu długoterminowego

Można napisać, że jest to sposób na użytkowanie auta który zdobywa coraz to więcej zwolenników. Najważniejszą korzyścią jaką wymieniają firmy już korzystające z tego sposobu to JEDNA FAKTURA. Tak faktycznie jest i przedsiębiorcę nie powinno nic innego interesować. Z korzyści trzeba napisać podkreślić, że nie ma konieczności wykupu samochodu na koniec umowy (część firm daje taką możliwość, a część z klientów postrzega to jako korzyść). Serwis w cenie miesięcznej raty najmu.

Pewną niedogodnością a nawet problemem w przypadku niektórych kierowców może być określenie ilości kilometrów w danym roku które zrobi. Jednak o ile w tym punkcie uda się dojść do kompromisu to wynajem długoterminowy samochodu może być korzystny dla kierowcy. Ważną choć nie przeważającą szalę czy decydować się na najem jest kwestia ubezpieczenia. Przyszły wynajmujący auto kierowca otrzyma propozycję wieloletniego ubezpieczenia, które może być płatne gotówką.

Korzyści i co warto wiedzieć w opcji finansowania samochodu leasingiem zwrotnym

Jedna faktura czyli mniejsza papierologia. Możliwość wykupienia samochodu na koniec umowy w zależności od firmy. Koszty wykupu są wyższe niż w leasingu. Obowiązek przestrzegania liczby przejechanych kilometrów. Czas trwania umowy do 6 miesięcy do 5 lat.

Szybkość transakcji

Bardzo szybka decyzja w ciągu 1-2 dni.

Możliwość posiadania samochodu na własność

Zależy do firmy. Koniecznie trzeba to sprawdzić w umowie.

Wynajem krótkoterminowy samochodu czyli carsharing auto z wypożyczalni

finansowanie samochodu na firmę w formie carsharingu

Ta opcja to raczej uzupełnienie powyższych propozycji niż celowe rozwiązania jakie poruszyliśmy w publikacji Jak finansować samochód na firmę. Potrzebujesz auto na 5, 15 minut, 1 godzinę a może do przejechania 35 km? Możesz wynająć samochód na minuty lub kilometry i to właśnie nazywa się carsharing. Pierwszą rzeczą którą trzeba zrobić to w oznaczonej strefie znaleźć auto. Przez aplikację rezerwujemy samochód, oględziny samochodu, na wypadek zarysowań czy uszkodzeń i w drogę. Oczywiście w przypadku uszkodzeń robimy zdjęcia i wysyłamy do firm.

Płacimy za przejechany czas i km. W przypadku szybszej jazdy koszty takiego krótkoterminowego najmu zmniejszają się bo zmniejsza się spalanie. Drugą nie mniej ważną informacją jest to, że parkowanie jest darmowe. Natomiast trzeba się liczyć z tym, że nie oddanie auta na czas będzie nas już kosztowało więcej zarówno za parkowanie jak i wynajem.

Korzyści i co warto wiedzieć w opcji finansowania samochodu leasingiem zwrotnym

Aut dostępne „na już” bez konieczności rezerwowania jak w klasycznej wypożyczalni samochodów. Bezpłatne parkowanie. Niski koszt parkowania w innych niż wyznaczone miejsca. To jest opcja z której korzystają przedsiębiorcy, jednak sprawdzi się bardziej jako doraźne wypożyczanie a nie całodniowe korzystanie z samochodu.

Szybkość wynajęcia samochodu

Praktycznie do ręki. W tym punkcie carsharing jest bezkonkurencyjny.

Możliwość posiadania samochodu na własność

Nie ma takiej możliwości.

W przypadku pytań które z pewnością nasuwają się po lekturze zapraszamy do kontaktu.

Mail: biuro@autofines.pl
Telefon: 503-005-202
Kontakt Finansowanie: 507 070 202
Telefon Infolinia: +58 345 85 05